
„Karuzela” to obiekt składający się z trzech linorytów wielkoformatowych (180cm x 84 cm każdy, w sumie 540cm x 84 cm) zestawionych ze sobą tak, że elementy kompozycji każdej z prac przechodzą płynnie w pracę kolejną, by funkcjonować wspólnie jako okrąg.
Ekspozycja w kole to element interakcji z widzem – praca wytycza oglądającemu nową trasę, a więc narusza bierność i mechaniczność, żąda reakcji, daje bodziec do zatrzymania się, zwolnienia. Całości pracy nie da się zobaczyć za jednym spojrzeniem, trzeba nieustannie zmieniać punkt patrzenia aby odkryć część znajdującą się po drugiej stronie okręgu.
Wzajemne płynne przechodzenie w siebie poszczególnych scen powoduje, że obchodząc pracę dookoła, trafiamy do punktu, od którego rozpoczęliśmy i obraz się powtarza. Mamy szansę przyjrzeć mu się ponownie i za każdym obejściem odnaleźć nowy interesujący detal. Przedstawione na linorycie stwory oddają się różnym zajęciom, znajdują się w różnych sceneriach, jednak, podobnie jak w rzeczywistym życiu, czynności są przez nie powtarzane, następują po sobie wzajem, odchodzą, by znów powrócić.
„Karuzela”, linoryt barwny metodą Picassa, eksponowany w okręgu o obwodzie 5metrów i 40cm.
9.06.2017
Praca jest moją pracą dyplomową podsumowującą studia magisterskie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykonana jest pod kierunkiem prof. Janusza Akermanna, promotora mojej pracy magisterskiej, w Pracowni Linorytu Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Praca „Karuzela” została nominowana do nagrody w ramach XII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w 2019r. Eksponowana w ramach wystawy tegoż Quadriennale w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, 12 XII 2019 – 26 I 2020.
Praca eksponowana w ramach X Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Arsenał w Poznaniu, 2019.
Panel „Hazard” eksponowany w ramach X Triennale Grafiki Polskiej w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach, 2018.








Rewelacja!
PolubieniePolubienie